سنگ بازالت را بهتر بشناسیم

بازالت یک سنگ آذرین اکستروژن سخت و سیاه است. اکستروژن به معنای آن است که عمدتا از فوران های آتشفشانی ناشی می شود. این ماده دارای محتوای سیلیس کم است که باعث می شود این گدازه به سرعت جریان یابد و به گازهای آتشفشانی اجازه می دهد بدون وقایع انفجاری فرار کنند. این یک سنگ دانه ریز است و متداول ترین نوع سنگ در پوسته زمین است. بیشتر کف اقیانوس از بازالت ساخته شده است.

ترکیب و تشکیل مواد معدنی بازالت

بازالت از پیروکسن ، پلاژیوکلاز ، میکاس و آمفیبول تشکیل شده است.

در جایی شکل می گیرد که صفحات اقیانوسی از یکدیگر جدا شوند. همچنین در نقاط گرم ایجاد می شود. هم نقاط گرم اقیانوسی و هم نقاط گرم قاره وجود دارد.

منابع معروف بازالت

وقتی بازالت به آرامی خنک می شود ، گاهی اوقات می تواند ستون های شش ضلعی عظیمی را ایجاد کند و مناظر خارق العاده ای ایجاد می کند. تعدادی از این مکانها در سراسر جهان وجود دارد. برخی از مکانهای معروف با این ستونهای شش ضلعی ، بنای یادبود ملی Devils Postpile در کالیفرنیا (تصویر سمت راست) عکس از سرویس پارک ملی ، آبشار Svartifoss در ایسلند و بزرگراه Giant’s در ایرلند است. برای دیدن لیست اغتشاشاتری همراه با عکسها ، از The Grapevine بازدید کنید.

بعضی از نقاط روی زمین چنان جریان گدازه بازالتی زیادی دارند که نام های خاص خود را دارند. تله های سیبری در روسیه و تله های دکن هند دو مکان معروف با ذخایر گسترده هستند. کلمه Traps به معنای پله سوئدی است زیرا این جریان ها ظاهری لایه ای دارند.

موارد استفاده از بازالت

بازالت کاربردهای زیادی دارد. این به عنوان یک کل برای ساخت جاده ها استفاده می شود. همچنین از آن به عنوان مصالح ساختمانی به عنوان بلوک های برش خورده استفاده می شود.

بازالت برای اهداف بسیار متنوعی استفاده می شود. این ماده معمولاً برای استفاده به عنوان کل در پروژه های ساختمانی خرد می شود. بازالت خرد شده برای پایه جاده ، سنگدانه بتنی ، سنگ فرش روسازی آسفالت ، بالاست راه آهن ، سنگ فیلتر در مکان های تخلیه و اهداف دیگر استفاده می شود. بازالت نیز به صورت سنگ بعد برش داده می شود. اسلبهای نازک بازالت را برش داده و گاهی صیقل می دهند تا به عنوان کاشی کف ، روکش ساختمان ، بناهای یادبود و سایر اشیا stone سنگی استفاده شوند.

فهرست