مقایسه انواع سنگ های ساختمانی

۱٫ قدرت

عموماً بیشتر سنگهای ساختمانی مقاومت بالایی در برابر بار وارد شده بر روی آن دارند. بنابراین هنگام بررسی کیفیت سنگها ، این مسئله نگران کننده نیست. اما وقتی قرار است از سنگها در سازه های بزرگ استفاده شود ، بررسی مقاومت فشاری سنگها ضروری می شود.

مقاومت فشاری سنگهای ساختمانی معمولاً در محدوده ۶۰ تا ۲۰۰N / mm2 قرار دارد.

۲٫ ماندگاری

سنگ های ساختمانی باید در برابر اثرات سو نیروهای طبیعی مانند باد ، باران و گرما مقاومت کنند. باید با دوام باشد و به دلیل اثرات سو  نیروهای طبیعی فوق نباید خراب شود.

۳٫ سختی

هنگامی که از سنگها در کف ، پیاده روها یا پیش بندهای پل استفاده می شود ، در معرض نیروهای سایشی و سایشی ناشی از حرکت مردان یا ماشین ها بر روی آنها قرار می گیرد. بنابراین لازم است سختی سنگ آزمایش شود.

سختی سنگ توسط مقیاس Mohs تعیین می شود.

۴٫ قدرت و مقاومت

سختی سنگ به معنای توانایی مقاومت در برابر نیروهای ضربه است. سنگ های ساختمانی باید به اندازه کافی سخت باشند تا تنش های ایجاد شده در اثر لرزش را حفظ کنند. این لرزش ها ممکن است به دلیل ماشین آلاتی باشد که بر روی آنها نصب شده است یا به دلیل بارهایی است که بر روی آنها حرکت می کند. بافت سنگی که در راه سازی ها استفاده می شود باید سخت باشد.

۵٫ سنگینی خاص

هرچه وزن مخصوص سنگ بیشتر باشد سنگین تر و سنگین تر است.

بنابراین از سنگهایی که دارای وزن مخصوص بالاتر هستند باید برای ساخت سدها ، دیوارهای نگهدارنده ، اسکله ها و بندرها استفاده شود. وزن مخصوص سنگ ساختمانی خوب بین ۲٫۴ تا ۲٫۸ است.

۶٫ تخلخل و جذب

تخلخل سنگهای ساختمانی به مواد تشکیل دهنده مواد معدنی و تشکیل سازه سنگ مادر بستگی دارد. اگر سنگهای مورد استفاده در ساخت و ساز ساختمان متخلخل باشند ، آب باران می تواند به راحتی وارد فضاهای منافذ شود و به سنگها آسیب برساند. بنابراین سنگ ساختمانی نباید متخلخل باشد.

جذب آب از سنگ با تخلخل سنگ متناسب است. اگر سنگ متخلخل باشد ، آب بیشتری جذب می کند و به سنگ آسیب می رساند.

در ارتفاعات ، انجماد آب در منافذ صورت می گیرد و منجر به تجزیه سنگ می شود.

حدود مجاز جذب آب برای برخی از سنگهای ساختمانی که معمولاً استفاده می شود به شرح زیر است.

نوع سنگ حداکثر حد جذب آب (٪)

ماسه سنگ ۱۰

سنگ آهک ۱۰

گرانیت ۱

شیل ۱۰

تخته سنگ ۱

کوارتزیت ۳

۷٫ فرم پذیری و تراش پذیری

دادن فرم لازم به سنگ  باید آسان باشد. با این حال ، باید مراقبت شود تا این امر به هزینه  از دست دادن قدرت و دوام لازم نباشد.

۸٫ ظاهر

در صورت وجود استفاده از سنگ هایی  که برای کارهای نما استفاده می شوند ، جایی که ظاهر نیاز اصلی است ، رنگ و  قابلیت پولیش عامل مهمی است.

سنگ های رنگ روشن تر به  سنگ های تیره ترجیح داده می شوند زیرا رنگ با گذشت زمان کمرنگ می شود.

۹٫ فصل سازی

سنگهای خوب باید از شیره معدن آزاد شوند. از سنگهای لاتریتیک نباید ۶ تا ۱۲ ماه پس از استخراج استفاده شود. آنها با عمل طبیعت مجاز به از بین بردن شیره معدن هستند. به این فرآیند از بین بردن شیره معدن چاشنی گفته می شود.

۱۰٫ کاربردی بودن

سنگ باید قابل کار باشد. گفته می شود سنگ زمانی قابل اجرا است که کارهای مربوط به سنگ کاری (مانند تراش ، پانسمان و فرم دادن) از نظر اقتصادی و آسان انجام شود.

۱۱٫ هزینه

هزینه یک انتخاب مهم در انتخاب مصالح ساختمانی است. نزدیکی معدن به محل ساختمان هزینه حمل و نقل را کاهش می دهد و از این رو هزینه سنگ کاهش می یابد.

۱۲٫ مقاومت در برابر آتش

سنگها باید فاقد کربنات کلسیم ، اکسیدهای آهن و مواد معدنی باشند که ضرایب انبساط حرارتی مختلف دارند. نمایش سنگ های آذرین علامت گذاری به عنوان disi

فهرست